Kurumsal BİZ KİMİZ Misyonumuz İŞVERENLER FRESH TALENTYeni mezun yeteneklerle ilgileniyorsanız MASTER TALENT
Deneyimli Yönetici arayışındaysanız
İŞ ARAYANLAR FRESH TALENTYeni mezun olduysanız MASTER TALENTDeneyimli Yönetici iseniz AÇIK POZİSYONLAR BlogDUAL İLETİŞİM ÜYE

BLOGDUAL

EN İYİ SATIŞÇINIZDAN BİR TANE DAHA OLSUN İSTER MİSİNİZ?

EN İYİ SATIŞÇINIZDAN BİR TANE DAHA OLSUN İSTER MİSİNİZ?

EN İYİ SATIŞÇINIZDAN BİR TANE DAHA OLSUN İSTER MİSİNİZ?

Cevabınızı duyar gibiyim:

Kim istemez ki?

Evet satış ekibinin bir mozaik olması yani benzer ve farklı özellikler taşıyan kişilerden oluşması gerektiğine inananlardanım ben. Ancak konulan her satış hedefini aşan, en zorlu satış prosesleri ve çalışma ortamlarında soruna çözüm bularak ilerleyen, her şeyin olması gerektiği gibi yürütülmesini sağlayan ve hepsinden önemlisi her şartta, her zaman ve her yerde “satabilen” satışçıların sayısını artırmayı ben de isterim.

Peki, en iyi satışçımızı klonlayabilir miyiz gerçekten?

Bilimsel olarak olabilirliği mümkün görülmekle birlikte bugünün teknolojisi henüz bizi bu aşamaya yani Matrix üçlemesindeki "Ajan Smith" formatına tam olarak getirmedi. O zaman mevcut şartlarla klonlamayı nasıl yapacağız? İnsan gibi gayet karmaşık ve düşünen bir varlığı fotokopi gibi çoğaltmaktan bahsetmiyoruz elbette. Ancak iyi bir satışçıda olması gereken özellikleri belirleyebilirsek oldukça büyük bir mesafe almış sayabiliriz kendimizi.

Aslına bakarsanız sorumuzun cevabı hangi sektör ya da Pazar dinamikleri içinde olursa olsun bir satışçının yürütmesi gereken satış prosesinde gizli.

Farklı şekillerde de ifade etmek mümkün ancak ben bir satış prosesini 5 adımlık bir süreç olarak görüyorum:

1.Müşteri Bulma

2.İlişki Geliştirme

3.Sorun Çözme

4.Pazarlık Yapma

5.Satış Kapama

Yazması kolay ancak bu mantığı kullanarak yapması hayli fazla deneyim isteyen bu adımların başarıyla tamamlanması, bir çok kişisel özellik gerektiriyor. Eğer benzerini bulmaya çalıştığımız satışçımızın bu özelliklerini akıllı bir algoritmayla bir platforma taşıyabilirsek adaylarımızdan da en yakın olanlarını belirlememiz mümkün. Bu, İnsan Kaynakları yöneticilerinin kabusu olan çok sayıda adayı kısa sürede değerlendirme baskısını da ortadan kaldırararak, kişisel gözlemlere dayanmayan objektif bir araçla en uygun adayların bulunmasını sağlıyor.

Peki satış proseslerinde başarılı sonuç almak için gereken ortak kişisel özellikler nelerdir , ya da bir başka deyişle, iyi satışçının özellikleri nelerdir?

Dünyanın önde gelen yetenek yönetim sistemlerinden Harrison Assessments destekli çalışmamızda her bir adımı başarıyla gerçekleştiren satışçıların verilerinden yararlanılarak çok sayıda kişisel özellik belirledik.Bunların arasında her bir satış aşamasında gerekli olan ortak özellikleri bir araya getirdiğimizde aslında ideal bir satışçıda "olmazsa olmaz" ları ortaya çıkarmış olduk.Buna göre ideal bir satışçıda mutlaka olması gereken özellikler önem sırasına göre şu şekilde belirlendi:

İNİSİYATİF ALMAK:Yapılması gerekenleri kavrayarak kendi başına ilerleme eğilimi

İYİMSERLİK: Geleceğin olumlu olacağına inanma hali

ANALİTİK OLMAK: İçinde bulunduğu durumu ya da çevresindekileri mantık çerçevesinde inceleme eğilimi

COŞKULU OLMAK:Kendi hedefleri, konusunda istekli ve heyecanlı olma hali

ZORU BAŞARMAYI İSTEMEK:Zor hedef ya da görevleri denemeye hazır olma hali

ETKİLEMEK:Diğer kişileri ikna etmeye çalışma eğilimi

Yukarıdaki özelliklerin haricinde satış prosesinin farklı aşamalarında gereken başka özellikler de ideal adayın seçiminde önemli rol oynuyor kuşkusuz.Siz de yaptığınız satış türünde olması gereken özellikleri satış ekibinizdeki en iyi satışçının özellikleriyle bir araya getirerek ideal satışçı profilini belirlemek ve ekibe katılacak yeni satışçıları bu kriterlere göre değerlendirerek seçmek istiyor ve bu konuda biraz daha bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız SATIŞ EKİBİ DEĞERLENDİRME çalışmamızın sunumunu info@dualtalent.net adresimizden isteyebilirsiniz.

Burak Ataman

Kurucu Ortak

DUAL Talent Match


Burak Ataman

Yorum Ekleyin

Adı Soyadı :
Mail :
Mesaj :
Güvenlik kodu : CAPTCHA image